13 лютого 2020    ДП "Лугинське спеціалізоване лісове господарство" Оперативна інформація 26

2 лютого, в день підписання Конвенції про водно-болотні угіддя у 1971 році в м. Рамсар (Іран), відзначається Всесвітній день водно-болотних угідь.

Цей день започатковано для привернення уваги громадськості та урядів різних країн світу до важливості водно-болотних екосистем для підтримки екологічного балансу та вперше відзначено у 1997 році. З того часу до Всесвітнього дня водно-болотних угідь організовується низка інформаційних кампаній та природоохоронних акцій по всьому світу. Рамсарський секретаріат щорічно пропонує тему свята і за підтримки партнерів готує та поширює інформаційні матеріали. Тема 2020 року – «Водно-болотні угіддя і біорізноманіття».

Водно-болотні угіддя є середовищем існування для різноманітних видів рослин і тварин. Близько 40% світових популяцій рослин і тварин живуть і розмножуються у водно-болотних угіддях, а окремі ендемічні види, зокрема більшість видів риб та амфібій на певних стадіях життєвого циклу можуть існувати лише в межах водно-болотних угідь. Водно-болотні угіддя є надзвичайно важливими територіями як для осілих, так і для мігруючих водоплавних птахів. Але останні оцінки показують на глобальне зниження рівня біорізноманіття, і при цьому водно-болотні екосистеми зникають утричі швидше, ніж ліси.

Україна є однією з активних учасниць Рамсарської конвенції і щороку відзначає Всесвітній день водно-болотних угідь, організовуючи різноманітні заходи та акції. В Україні 39 водно-болотних угідь загальною площею 786321 га віднесено до списку водно-болотних угідь міжнародного значення, а також створено велику кількість об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення. Одним із них є загальнозоологічний заказник «Бовсунівський», створений в 2010 році на території Бовсунівського лісництва ДП «Лугинський спецлісгосп».

Загальнозоологічний заказник «Бовсунівський» утворений із метою охорони та збереження виду круглоротих, занесеного до «Червоної книги України», - міноги української; а також щуки, карася срібного, лина, плітки, в'юна звичайного, окуня, йоржа, видри, чаплі сірої, чаплі великої білої, квакви, баклана, водяної курочки, крякви звичайної; видів рослин, занесених до Європейського Червоного списку, таких як смілка литовська, козельці українські; лікоподієли заплавної – виду, занесеного до «Червоної книги України»; поширення екологічних знань, підтримання загального екологічного балансу в регіоні тощо. На території заказника забороняються всі види робіт, що можуть призвести до порушення природних зв'язків і ходу природних процесів, втрати наукової, естетичної цінності.

До Всесвітнього дня водно-болотних угідь з метою поширення екологічних знань серед молоді для шкільного лісництва було проведено екскурсію територією заказника. Начальник відділу лісового господарства ДП «Лугинський спецлісгосп» Сергій Миколайович Бовсуновський розповів учням про мету створення заказника і заходи, що вживаються для охорони рідкісних видів тварин і рослин та наголосив на важливості збереження біорізноманіття водно-болотних екосистем.

Прес-служба ДП «Лугинський спецлісгосп»